איך נולדת מנהיגה?

אחד הדברים המרתקים בעיני בקריאת ביוגרפיות של מנהיגים דגולים, זה החיפוש אחר הרגע המכונן. הרגע שבו המנהיג התגלה לראשונה. הוא מכונן כמעט כמו הרגע שבו אלוהים פונה אל אברהם בספר בראשית פרק י"ב ואומר לו:"לך לך". זה רגע שבו קול חיצוני או פנימי קורא לך ללכת ואתה הולך. לא נשאר יותר במקום של הקלקול , אלא מתקדם למקום של עשייה ותיקון. המקום שבו מנהיגים אמיתיים נמצאים.

השבוע , צפיתי בתוכנית הבוקר של אורלי וגיא, תוך כדי התארגנות ליציאה מהבית, כשלפתע ראיתי על המסך מנהיגה. רובנו לא שמענו על שמה עדיין, אבל אני מוכנה לחתום שכולנו נשמע בעתיד.

לילי בן עמי הייתה סטודנטית בת 24 כשזה קרה לה. עוולה מתמשכת של שנים, שאף אחד לא חשב לפניה לשנות, הפכה אותה לכזאת. היא הייתה סטודנטית בקמפוס בהר הצופים , שתוך כדי לימודים ראתה תופעה שחוזרת שוב ושוב. סטודנטיות שיולדות תינוקות, לא נהנות מחופשת לידה, מגיעות עם תינוק בן יומו לשיעורים, פשוט כי אף אחד לא חשב שמגיעה גם לסטודנטית חופשת לידה, או לפחות תנאים מקלים ומתחשבים, שיאפשרו לה להמשיך ולהשכיל ולשלב בזה גם את מימוש האימהות.

הרעיון שצץ במוחה לפיתרון נשמע כל כך טבעי וראוי, אך עובדה שלא היה קיים לפני שהיא חוללה אותו באוניברסיטה: הקמת תינוקיה בתוך הקמפוס, באופן כזה שבו האם המיניקה, תוכל לשים את העולל להשגחה, לשבת בשיעור ולגשת לעולל בקלות כשיש צורך בכך.

הרי ידוע שאין שוויון בין נשים וגברים בכלל ובאקדמיה בפרט. בסגל המרצים הבכיר ביותר הנשים הן מיעוט (13%). אם ניקח למשל את מדעי הרפואה, במהלך הלימודים יש 80% סטודנטיות אבל בתחום המרצים בסגל ההוראה היחס הפוך [הערה: מדובר בנתון מלפני שנתיים בקמפוס ללימודי רפואה של האוניברסיטה העברית- הדסה עין כרם]. גם בסגל ההוראה של תחומי החינוך והאמנות ברוב האוניברסיטאות- רב הסגל הם גברים. לנשים יש תקרת זכוכית החוסמת את צמיחתן ונקראת 'הורות'. זה אחד הגורמים הבולטים והבודדים שאפשר ממש לשים עליו את האצבע ולמצוא לו פתרונות אמיתיים.

אנחנו ,הנשים, בוחרות באין מוצא, להקריב את הקריירה שלנו על מזבח ההורות כשמישהו מבין ההורים צריך לעשות את זה. זה מה שמצופה מאיתנו. לבחור בין תפקיד ההורות לעולם האקדמי. הרבה נשים נאלצות להפסיק את הלימודים או לקחת שנה חופש בכדי לממש את האימהות, במיוחד בישראל שבה נשים, שמשרתות בצבא, מתחילות ללמוד מאוחר יותר.

לילי לא נכנעה למציאות המקולקלת. זה התחיל בכך שהבחינה באחרות, סטודנטיות שבמהלך הלימודים התחתנו, ילדו והגיעו עם התינוקות לשיעורים. בקמפוסים רבים מדי אין היתר ליולדת להפסיד 6 שבועות של לימודים בעקבות משכב לידה ולהרוס סמסטר שלם [הערה: מנגד- להפסיד ששה שבועות בגלל מילואים זה מותר חוקית באקדמיה ומלווה בהקלות משמעותית רבות]. תינוקיות בקמפוס לא היו, וכך עלה לה הרעיון לעשות שינוי. היא פנתה להנהלת הקמפוס ואלה שלחו אותה לבדוק אם יש בכלל ביקוש לדבר הזה. לילי לא התעצלה. היא זוכרת את עצמה פונה אל כ-200 אימהות שפגשה בקמפוס. כל אישה או איש עם תינוק שראתה החתימה והעבירה להנהלת הקמפוס.

ממכללה לבנות ברשת הדתית הלכה ללמוד איך עושים את זה. קיבלה שטח קטן בקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית, והקימה את התינוקייה הראשונה. הפרויקט הצליח והיה ביקוש אדיר. הוחלט להעביר את התינוקייה לחלל גדול יותר. לילי לא עצרה בהר-הצופים. בשנה השנייה עברה לאוניברסיטה העברית בגבעת רם וגם שם הקימה תינוקיה, בשנה השלישית לקמפוס עין כרם של לימודי רפואה וסיעוד ובשנה הרביעית גם לקמפוס ברחובות, בו לומדים לימודי וטרינריה. במקביל הקימה יחידה בשם "מגדר והורות"  בתוך משרד דיקן הסטודנטים של האוניברסיטה העברית. יחידה שתפקידה לדאוג לטיפול השוטף באוכלוסיית ההורים, הקמת חדרי הנקה, משטחי החתלה, חנייה חינם בתוך הקמפוס לסטודנטיות הרות מחודש 7 עד חודש לאחר הלידה, דאגה לזכויות כגון השלמת חומר בתקופת ההעדרות, בדומה לזכויות שמקבלים סטודנטים שיוצאים לשירות מילואים ועוד. היחידה הפכה להיות כתובת לסטודנטים הורים שיכולים לפנות אליה בכל עניין. בעקבות כל המערך הזה זכתה האוניברסיטה ע"י עיתון מעריב להיבחר כאוניברסיטה המובילה בישראל. לילי קיבלה אין ספור פניות ממוסדות אקדמיים אחרים, כמו אוניברסיטת תל אביב ומכללת הדסה, שביקשו להקים גם שם תינוקיות באותו מודל. בעקבות התינוקיות של לילי באוניברסיטה העברית, קמו תינוקיות נוספות באוניברסיטאות נוספות. בשנה שעברה בכנסת נכנס תיקון לחוק הסטודנט שלראשונה דורש מהמוסדות האקדמיים להתייחס לסטודנטיות אימהות ,הרות ויולדות. בהמשך לכך, החל מתחילת שנת הלימודים הנוכחית (שנפתחה ביום א 21.10.12) כל המוסדות האקדמיים בישראל מחויבים ע"י המל"ג לרפורמה בתחום של סטודנטיות הרות ויולדות, בהתאם למתווה החלוצי שבנתה לילי באוניברסיטה העברית.

לילי בן עמי הפכה למנהיגה שמחוללת שינוי ולא עצרה שם. במקביל היא מובילה מאבק למען העסקה ישירה של מורי ומורות קבלן ומאבק נוסף שבו היא  מכהנת כיו"רומייסדת שותפה של ארגון "מתפקדות", הלובי לשוויון בין המינים וממייסדות פורום נשים מובילות בשיתוף עיריית ירושלים שמטרתו יצירת קשרים עסקיים וחברתיים בין נשים מובילות בתחומים שונים בירושלים.

היום לילי בן עמי החליטה להצטרף לפוליטיקה והגישה את מועמדותה לכנסת הבאה ברשימת מפלגת ה"עבודה", כי היא הגיעה למסקנה ,כמו רבים אחרים, שאם רוצים לחולל שינויים ברמה ארצית ולא מקומית, זאת הדרך הנכונה במדינה דמוקראטית.

אני מתפללת להצלחתה, כי זאת הכנסת שאני רוצה לראות. כנסת שמאוכלסת בחברי כנסת אידיאליסטיים, מנהיגים שלא עוצרים כשמקולקל אלא פועלים במרץ לתקן עבור כולנו.

למעוניינים – הראיון עם לילי בן עמי בתוכנית הבוקר בקישור וקישור לאתר שלה למעוניינים להתנדב בקישור.

מודעות פרסומת
מתויג , ,

מחשבה אחת על “איך נולדת מנהיגה?

  1. […] איך נולדת מנהיגה?  על לילי בן עמי (עינת מיזהר) […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

מודעות פרסומת
%d בלוגרים אהבו את זה: